UEAMUYGULAMALI ETİK ARAŞTIRMA MERKEZİ


Çalışmalarımız ve Faaliyetlerimiz


Kuruluşundan bu yana her yıl çeşitli seminerler, konferanslar ve atölyeler düzenleyen, farklı kurumlardan gelen konferans davetlerine karşılık vererek ODTÜ’de ve toplumda etik farkındalık yaratmaya çalışan UEAM, ODTÜ Felsefe Bölümü’yle birlikte Türkiye’nin çeşitli kurumlarında uygulamalı etik alanında çalışmalar yapan araştırmacıların ve önde gelen ulusal/uluslar arası etik uzmanlarının konuşmacı olarak davet edildiği 3 Ulusal Uygulamalı Etik Kongresi düzenlemiştir.


I. Ulusal Uygulamalı Etik Kongresi

12, 13 Kasım 2001, ODTÜ KKM 


II. Ulusal Uygulamalı Etik Kongresi 

18, 19, 20 Ekim 2006, ODTÜ KKM 


III. Ulusal Uygulamalı Etik Kongresi, 

28, 29, 30 Kasım 2018, ODTÜ KKM


UEAM’in öncü çalışmaları arasında, ODTÜ için bir Onur İlkesi’nin, Fen Bilimleri Enstitüsü için Davranış İlkeleri’nin ve ilkokul öğrencileri için etik değerleri temsil eden öykü kitaplarının hazırlanması ve ODTÜ Etik İlke ve Temel Değerleri’nin belirlenmesinde de temel alınmış olan ‘ODTÜ Ruhu’ çalışması yer almaktadır.


Kuruluşundan bu yana özetle UEAM aşağıdaki etkinliklerde bulunmuştur:


 • Bilinçlenme Konferansları (Perşembe Söyleşileri) ve Seminerler düzenlemiştir.
 • “Türkiye Cumhuriyetinde KOBİ’lerde ve Büyük İşletmelerde Sosyal Sorumluluk Alanında Durum Tespiti ve İyileştirme Çalışmaları: Sosyal Sorumluluk ve Standartların Geliştirilmesi Projesi” başlıklı proje teklifi TUBİTAK için hazırlamıştır.
 • ODTÜ Davranış İlkeleri (METU Code of Conduct) hazırlamıştır.
 • ODTÜ Ombustman ofisi kurulması için yönergesini hazırlamıştır.
 • Üniversitelerde Etik Eğitimi Toplantısı düzenlemiştir.
 • ODTÜ, HÜ ve MEB ile bilikte bir proje çerçevesinde ilkokullara yönelik Etik Öykü Kitapları hazırlatmıştır.
 • TMMOB için Mühendis ve Mimarlar için etik ilkeler dökümanı hazırlamış ve paneller düzenlemiştir.
 • ODTÜ İnsan Araştırmaları Komitesi (İAK) kurulmasına öncülük etmiştir.
 • ODTÜ Yayın Etiği Komitesinin kurulmasına öncülük etmiştir.
 • ODTÜ FBE Davranış İlkeleri dökümanı hazırlanmıştır.
 • EUROETHICS konulu AB projesi: “Toward a European Public Ethics: A project for a Common Lexikon” proje teklifi hazırlamıştır.

 


Uluslararası işbirliği Çalışmaları 


2018 yılının Ocak ve Şubat aylarında Ufuk 2020 kapsamında araştırma etiği konusu çerçevesinde Avrupa Birliği’nde yürütülen projeler ve proje çağrıları kapsamında etik alanında yapılacak araştırmalarda uluslararası işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla, ilkin Belçika, Brüksel’de düzenlenen Horizon 2020 – Science with and or Society 2018 toplantısına (brokerage event) katılım için (UEAM Yönetim Kurulu Başkanı Halil Turan adına) kayıt yaptırılmış, bu kayıtta merkezimizin ve çalışma grubumuzun ilgi alanları belirtilmiş, gelecekte proje ortaklığı konusunda çalışmalarımızla ve ortaklık teklifimizle ilgilenen kişilerle bağlantılar kurulmuş, Avrupa Komisyonu Etik Birimi Direktörü Dr. Isidoros Karatzas’a UEAM ve çalışma grubumuzun tanıtımı yapılmış ve Almanya Bonn’da 5-7 Şubat tarihlerinde düzenlenecek toplantıda UEAM Yönetim Kurulu’nu temsilen Halil Turan ile buluşması sağlanmıştır.
TÜBİTAK Ufuk2020 seyahat desteğine Halil Turan’ın başvurusu kabul edilmiş, PRINTEGER toplantısında Dr. Karatzas ve yine Avrupa Komisyonu Projeler Koordinatörü Roberta Monachello ile Printeger Kongresi’nde görüşülmüş, kendilerine merkezin faaliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir.  PRINTEGER projesinde araştırma etiği eğitimiyle ilgili teknik altyapı geliştirmekte olan Hollanda, Nijmegen Üniversitesi çalışma grubuyla temas kurulmuş, çalışmalarının bir deneme uygulamasının da üniversitemizde yapılması konusunda teklif sunulmuştur.

Öte yandan, yine Hollanda’nın 4 Teknik üniversitesinin (Eindhoven University of Technology, Delft University of Technology, University of Twente ve Wageningen University and Research) araştırma etiği çerçevesinde çalışmalar yapmak üzere oluşturdukları 4TU.Ethics grubunun araştırmacı ve eğitmenlerinden Dr. Borghuis, V.A.J., Prof. Dr. Ir. Poel ve Dr. Ir. Ir. Royakkers ile iletişim kurulmuş, işbirliği olanakları değerlendirilmiştir. Adı geçen öncü araştırma grubuyla UEAM işbirliği oluşturma ve geliştirme faaliyetleri halen devam etmektedir.

UEAM'ın son faaliyet raporuna buradan ulaşabilirsiniz.


UEAM 2019 Faaliyet Raporu